|0.1| Do blogu..<<


                          -POZASTAVENO       

                              Najdete mě na www.vorisek-smudla.blog.cz!
                             

                               Psi-zpravodaj.webnode.cz
 .

vydrař

3. května 2007 v 9:44 | Anežka |  →psí rasy

Vydrař

Vydrař (Otterhound)

Vydrař je přívětivý a přátelský pes. K dětem se chová jemně a pozorně, nesmíme však zapomenout, že se dříve věnoval pouze lovu. Vydrař si libuje ve velkých fyzických zátěžích a delších procházkách.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Otterhound
PŮVOD:
Vydrař byl vyšlechtěn ve Velké Británii k honu na vydry. Jedná se o staré plemeno loveckých psů, známé již z 12. století. Předpokládáme, že předci Vydraře byli Griffoni, Starobylý Foxhound a honiči. Vydrař byl chován francouzským králem Hendrychem II. a královnou Elizabeth I. Vydraře však chovali také jiní významní vládcové, a to především k ochraně zahrad před vydrami. Největší popularity se plemenu dostalo v polovině 19. století. V roce 1978 byl lov vyder ve Velké Británii zakázán a Vydraři či Otterhoundovi hrozilo vyhynutí. V roce 1979 však jeho příznivci založili "Klub Vydrařů", a tím jej vlastně zachránili, neboť byl uznán standard. Vydrař se, kromě Velké Británie, rozšiřuje také v severní Americe a využívá se stále k lovu jezevců a medvědů.
POPIS:
Vydrař - Otterhound je plemenem loveckých psů. Jako druhé označení se užívá "lovecký pes vydří".
Vydrař je přitažlivý, velký, silný a vytrvalý pes, harmonické postavy s bezvadnými smysly. Zvláštní znakem plemene jsou plovoucí blány mezi prsty, což značně zvyšuje pohyblivost psa ve vodě. Vydrař je výborným plavcem. Hlava je mohutnějšího tvaru, hluboká, s hezky očerněnými vráskami.
Čumák je středně dlouhý, silný a hluboký, se širokým hřbetem nosu. Oči má malé a tmavé. Čenich nosu je silný, se skvrnami barvy těla na hnědém základě, a s odkrytými nozdrami. Uši má dlouhé a visící. Ocas je vysoko posazený, dlouhý, u kořene tlustý, ke konci se zužuje, drží se rovně a zlehka zahnutý, dosahuje až k hlezenním kloubům.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 69 cm.
Fena má v kohoutku 61 cm.
VÁHA:
Vydrař váží v rozmezí 30 až 55 kg. (Standard TCI hmotnost neuvádí.)
SRST:
Vydrař má dlouhou, hustou a drsnou srst, která je na nižších částech těla jemnější a delší, než na horních částech. Zbarvení je černé s pálením, hnědé s pálením, celo šedé, písečné, rezavé, pšeničné i modré. Standard nedovoluje zbarvení játrové a bílé s černými nebo rezavými známkami, jasně oddělenými jedny od druhých. Srst je vodovzdorná, musíme ji však jednou do týdne rozčesávat a čistit kartáčem.
CHARAKTER:
Vydrař je přívětivý a přátelský pes. K dětem se chová jemně a pozorně, nesmíme však zapomenout, že se dříve věnoval pouze lovu. Libuje si ve velkých fyzických zátěžích a delších procházkách. Velice rád také pobývá ve vodě.
PÉČE:
Zvláštní pozornost musíme věnovat uším, kde se často objevují zátky, což může vést k zánětlivému procesu. Srst musíme alespoň jednou do týdne rozčesávat a čistit kartáčem.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Vydrař se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes. (Lovil především vydry.)
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1 - Honiči.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
OTT
ČÍSLO STANDARDU:
294 / 21.04.1997 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
02.12.1987

Obrázky:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama